Projektek

Brush for peace

 

 

Őry László

Борис Кузьма

Володимир Павлісін

Роман Кіш

Сергій Біба

Тібор Вілласек

Ференц Ерфан

Юрій Селевицький та Аттіла Коприва

 

 

 

A művészet gyógyít, megtart, átsegít, reményt ad, és lelki társunkká lesz minden helyzetben.

A művészet ezer arcát mutatja nekünk, és az aktuális arca mindig attól formálódik, hogy mi inspirálja a művészt. A művészt, aki nélkül nincsen művészet. Hiszen művész nélkül a művészet, egy elvont fogalom maradna.

Ha az elmúlt időszakra nézünk vissza, akkor ki kell mondani, hogy a művészet velünk van a nélkülözésben, a bajban, a járványban, és a háborúban. A maga eszközeivel segít és erősít.

Jelen pillanatban elmondható, hogy Ukrajna több mint fél éve, egy háborús konfliktus elszenvedője. Szóval háború van.

Habár első benyomásra úgy tűnik, hogy a művészet nem mérvadó tényező a háború idején, valójában eléggé fajsúlyos szerepet tölt be a fegyveres konfliktusok közben is.

Nemcsak a művészek lelkivilágát mutatja meg ebben a rendkívül nehéz és embert próbáló helyzetben, hanem az ország – jelen esetben Ukrajna – közösségének és kultúrájának egyik fő reprezentálója, közvetítője.

2021 végén, amikor terveztük 2022 évi programjainkat, jó érzés töltött el, hogy a Kárpátok Művészeti és Kulturális Egyesület 15 éves jubileumi kiállítást, és 15 éves jubileumi alkotótábort szervezhet.

Sajnos azonban 2022 február 24-én Oroszország megtámadta Ukrajnát. A háború azóta is tart, és nagyon sok áldozatot követel. Kárpátalján is napi szinten vannak katona temetések, és humanitárius válság alakult ki. A művészek többsége képtelen volt azóta ecsetet venni a kezébe, ami érthető, viszont nagyon fontos volt nekünk, hogy művészet különleges erejével, és impulzusával reflektálni tudjunk 2022 június közepén „Művészettel a békéért” című jubileumi kiállításunkkal Budapesten és 2022 július elején „Ecsettel a békéért” című jubileumi alkotótáborunkkal Kárpátalján, Péterfalván a napjainkban zajló szomorú, és tragikus eseményekre.

A béke hangsúlyozása nekem, mint az egyesület vezetőjének, mint a projektek megálmodójának, és támogatójának, és mint mélyen hívő embernek a legfontosabb tényező.

 

 

A béke a legfontosabb, és hogy ne haljanak meg ártatlanok ezrei értelmetlenül. A béke és a szeretet tegye le a voksát és adjon hangot annak, hogy elítéli az agresszió minden formáját.

Ebben kell, hogy higgyünk erősen. A Teremtő Úristenbe vetett hitünk erejével.

Kell nagyobb művészet annál, amit az Isten alkotott? Csak annyi a feladatunk, hogy ezt meglássuk, és ez a látás már maga a hit.

A hit és a művészet összekapcsolódása pedig egyértelmű.

Isten. a mi Atyánk, a saját képére teremtette az embert, és helyezte el a világban. Az ember ezáltal alkot, létrehoz dolgokat. Ez a teremtés része. A művészek keresik a dolgok végső értelmét, és prófétaként reflektálnak, jelen pillanatban a háborúra reflektálnak, és mint próféták, belekiáltanak a világba, hogy a világnak milyennek kellene lennie, vagy milyennek nem kellene lennie. A mostani helyzetben legfontosabb prófétálása, hogy a jövőben béke legyen, és ne háború.

A művészek alkotásain megjelennek azok a próféciák, amik megrendítenek, felráznak, vagy szeretettel vesznek körbe, gyógyítanak.

Az a 14 művész, akik részt vettek az „Ecsettel a békéért” alkotótáborban, ők a prófétái a mai napnak.

 

 

Köszönöm nekik, és külön köszönet, hogy alkotásaikat felajánlották erre a mai jeles eseményre, és arra, hogy megvásárlásukkal jótékonysági célokat támogassanak. A résztvevők Ukrajna kimagasló festőművészei voltak. A tábor kurátora egyesületünk elnökségi tagja, Dr. Kopriva Attila volt, aki az Kárpátaljai Művészeti Akadémia docense. 14 művész alkotott egy héten át a kárpátaljai Péterfalva csendes, nyugodt környezetében. Az Ukrán Művészeti Akadémia elnöke Andrej Csebikin Kijevből maga is úgy fogalmazott, hogy nagyon régen volt alkalma ilyen lelki – művészeti feltöltődésben, hiszen a közelmúltban pandémia volt, és most háború van.

Köszönöm:

Andrej Csebikin (Kijev), Kuzma Boris (Ungvár), Kopriva Attila (Munkács), Angyalossy Sándor (Munkács), Yuriy Selevickiy (Munkács), Ihor Lutsenko (Munkács), Sergei Biba (Ungvár), Homoki Gábor (Péterfalva), Erfán Ferenc (Ungvár) Villásek Tibor (Munkács), Lakatosh Szergej (Munkács), Matl Péter (Munkács), Zsilcov Olexander (jelenleg Munkcson élő, Kijevből menekült művész), Andrej Avdeenko (Kijev).

Letölthető dokumentumok:

(Művészek - .pdf - 1,1 Mb).

(Oksana_Dovganych .pdf - 634 kb).

(Köszönet_Zolotarevo .pdf - 1,2 Mb).

(Brush_for_peace .pdf - 506 kb).

 


További olvasnivalók:
Goloskarpat.info

Karpataljalap.net

Lifekonet

Topnews ua.

Kárpáti Igaz Szó

Karpataljalap

UPDATE – 2022.12.18. – Látogatás Kárpátalján